درباره‌ی مدرسه

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، هر سـاله مدرسـه‌ای تحــت عنـوان مدرسـه آموزش ویژه فیزیک به منظور آشنـایی دانشجـویان سال‌های آخر دوره کارشنـاسی فیزیک با زمینـه‌های جدید پژوهشی در فیزیـک، با تکیه بر هر سه جنبه نظری، شبیه‌سازی کامپیوتری و آزمایشگاهی، برگزار می کنـد. امسال این مدرسه به صورت حضوری برگزار می‌شود.
در این مدرسـه پژوهش‌های جدید درگرایـش‌هایی همچـون اپتیک و لیزر، سیستم‌های پیچیده، علوم اعصاب نظری و محاسباتی، ماده چگال، مواد نرم و زیستی، نجوم، گرانش و کیهان‌شناسی و نظریه اطلاعات کوانتومی معرفی خواهند شد.

    تاریخ‌های مهم
  • اولین اطلاعیه: 10 خرداد
  • شروع ثبت نام: 17 خرداد
  • پایان ثبت نام: 10 تیر
  • شروع مدرسه: 17 تیرتاریخچه‌ی مدرسه به تیر ماه سال 1373 برمی‌گردد که نخستین دوره با همکاری انجمن فیزیک با حضور 16 دانشجوی نخبه از سراسر کشور برگزار شد. همکاری انجمن فیزیک در شناسایی و معرفی دانشجویان مستعد... از سراسر دانشگاه‌های کشور تا دوره‌ی 13ام مدرسه ادامه یافت و بعد از آن با جا افتادن مدرسه، خبر این رویداد همه ساله در وبگاه انجمن فیزیک به اشتراک گذاشته شد. تا دوره‌ی پنجم مدرسه در فصل تابستان و به مدت دو هفته برگزار می‌شد. مدرسه‌ی 6ام و مدارس بعدی در فصل زمستان و معمولاً بهمن ماه برگزار شدند و همچنین زمان مدرسه به یک هفته کاهش یافت؛ در عوض جمعیت شرکت‌کنندگان غیربومی از مرز 50 نفر فراتر رفت و حتی بعضی سال‌ها به 100 نفر رسید. در دوره‌های 11ام تا 13ام، مدرسه در فصل بهار برگزار شد اما دوره‌های بعدی تا دوره‌ی 25ام مجدداً در طول بهمن ماه برگزار شدند. تا به امروز تنها در سال‌های 1378 و 1399 مدرسه‌ی فیزیک برگزار نشده است که آخرین وقفه به دلیل همه‌گیری کرونا بود. دوره‌های 26 و 27 مدرسه‌ی فیزیک در طول فصل تابستان و به صورت مجازی برگزار شد و با توجه به نبود محدودیت اسکان، جمعیت شرکت‌کنندگان به 500 نفر رسید. به همین دلیل تصمیم گرفته شد که محتوای مدرسه‌ی فیزیک در آپارات بازنشر شود. بعد از یک وقفه‌، بیست و هشتمین مدرسه‌ی آموزش ویژه فیزیک مجدداً به صورت حضوری و از 17 - 22 تیر ماه 1402 برگزار خواهد شد و با توجه به تجربه‌ی چند دوره‌ی مجازی، محتوای مدرسه در کانال آپارات و یوتیوب دانشگاه بازنشر خواهد شد. (نمایش بیشتر)

ثبت نام

ثبت نام مدرسه از طریق فرم گوگل انجام می‌پذیرد.
با انتخاب گزینه‌ی ثبت نام اطلاعات خود را در فرم گوگل وارد کنید و منتظر بمانید تا پس از بررسی مدارک، ایمیل تأیید ثبت‌نام برای شما ارسال شود. (با توجه به محدودیت ظرفیت ممکن است بررسی مدارک تا آخرین روز ثبت‌نام طول بکشد) پس از آن لینک پرداخت برای پذیرفته‌شدگان باز خواهد شد و امکان پرداخت حق ثبت‌نام فراهم می‌شود.

    هزینه‌ی ثبت‌نام برای شرکت در این مدرسه:

  • برای شرکت‌کنندگان غیر بومی: 200 هزار تومان
  • برای شرکت‌کنندگان بومی زنجان و دانشجویان دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان: 50 هزار تومان
توجه: هزینه‌ی پرداختی همه‌ی موارد حق ثبت نام، هزینه‌ی غذا و هزینه‌ی اقامت و اسکان برای دانشجویان غیربومی را شامل می‌شود.

اقامت

اقامت دانشجویان در خوابگاه دانشجویی و مهمانسرای دانشگاه انجام می‌پذیرد. هزینه‌ی اقامت بر عهده‌ی دانشگاه و مدرسه‌ی فیزیک می‌باشد و پولی بابت اقامت از شرکت‌کنندگان دریافت نخواهد شد.
فاصله‌ی خوابگاه‌های دانشجویی تا محل برگزاری سخنرانی‌ها، حدود 5 دقیقه پیاده‌روی است. همین‌طور برای مسیر بین مهمانسرا تا دانشگاه که طولانی‌تر است، سرویس رفت و آمد در نظر گرفته شده که برنامه‌ی سرویس تا قبل از شروع مدرسه اطلاع رسانی خواهد شد.

در زیر نمایشی از فاصله‌ی محل اقامت تا محل برگزاری سخنرانی دیده می‌شود که با کلیک روی هر تصویر می‌توان نمایش آن را در نقشه‌ی گوگل (google map) مشاهده کرد.

خوابگاه پسرانه
خوابگاه دخترانه
مهمانسرای دانشجویی

سخنرانان

لیست زیر سخنرانان تأیید شده را نشان می‌دهد. این لیست در حال تکمیل است!

حسین استکی

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

یوسف ثبوتی

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

حسین حقی

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

حمیدرضا خالصی‌فرد

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

محمدحسین زارعی

دانشگاه شیراز

مینا زارعی

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

سعید عابدین‌پور

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

ناهید عظیمی

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

جعفر مصطفوی امجد

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

سامان مقیمی عراقی

دانشگاه صنعتی شریف

علی نجفی

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

محمدحسن وحیدی‌نیا

تحصیلات تکمیلی علوم پایه

می‌توانید عنوان سخنرانی‌ها را در اینجا مشاهده کنید.
همچنین می‌توانید برنامه‌ی مدرسه و چکیده‌ی سخنرانی‌ها را نیز در لینک‌های زیر مشاهده کنید.

کمیته برگزاری

مهدی بخشی‌پور

فاطمه پاینده

پریا تقی‌پور بازرگانی

محمد دهقان نیری

(دبیر گردهمایی)

مهرداد منصوری