بخش پژوهشکده تغییر اقلیم و گرمایش زمین
خلاصه‌ای از بخش
CRCC Section

انفجار صنعتی همزمان با رشد روز‌افزون جمعیت از یک سو، و بهره‌برداری مستمر از منابع طبیعی كره خاكی و تحمیل حجم زیاد زباله و ضایعات صنعتی از سوی دیگر، سبب شده است كه زیست‌گاه بشر از وضعیت طبیعی خارج شده و دچار تغییرات شدیدی شود. این تغییرات زیست‌محیطی در سطح جهان بسیار سریع‌تر از آن رخ‌داده است كه سازوكا‌رهای طبیعی برای سازگاری و حفظ شرایط بقا در آن سودمند باشد و لازم است بشر با درک صحیح نیازهای خود در حال و آینده، راه‌کارهای مناسبی برای سازگاری با طبیعت در عصر حاضر بیابد و آثار ناخواسته سوء استفاده از آن را تا حد ممكن تخفیف دهد. با توجه به پیچیدگی و حساسیت موضوعات زیست‌محیطی در ایران از جمله آلودگی آب‌ها و هوا، تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین و حفاظت بوم‌زیست‌ها، لازم است پژوهشگران ایرانی با شناخت صحیح از مسائل منطقه‌ای و جهانی مرتبط با محیط زیست، تلاش خود را معطوف محافظت طبیعت از آثار سوء رشد جمعیت و صنعتی شدن كنند. به همت «پروفسور یوسف ثبوتی» برای تمركز فعالیت پژوهشگران و علاقمندان به حفاظت از محیط زیست در دانشگاه تحصیلات تكمیلی علوم پایه زنجان پژوهشكده تغییرات اقلیم و گرمایش زمین در سال ۱۳۹۰ پابه‌ریزی و در سال ۱۳۹۱ رسما تاسیس گردید. این پژوهشكده شامل سه کار گروه به شرح زیر است:

  • گروه اتمسفر و گازهای گلخانه‌ای
  • گروه اقلیم و زمین
  • گروه هیدروژن و پیل سوختی
در برنامه كوتاه‌مدت، این پژوهشکده تلاش دارد، فعالیت‌های مرتبط با اقلیم و محیط زیست را در دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و در سطح وسیع‌تر استان زنجان همسو و تا حد ممکن حمایت کند. فعالیت‌هایی نظیر: بررسی ظرفیت انرژی‌های نو و تجدید شونده، وضعیت تغییرات اقلیمی در حال و پیش‌بینی آن در آینده، اثر گلخانه‌ای، تاثیرات آلاینده‌های جوی اعم از غبارهای طبیعی و آلاینده‌های انسان پایه. در برنامه بلند مدت این پژوهشکده تلاش خواهد کرد در چارچوپ قوانین جاری دانشگاه و وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با گسترش امکانات پژوهشی، فعالیت‌های خود را بسط دهد و به تعریف پروژه‌های جدید مرتبط با اقلیم بپردازد. اهداف این پژوهشکده در پیام بنیان‌گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و ریاست کنونی پژوهشکده تغییرات اقلیم و گرمایش زمین، استاد یوسف ثبوتی تبیین شده است.

انتخاب مقاله پژوهشی هیات علمی دانشگاه به عنوان مقاله برجسته در مجله معتبر  Earth System Dynamics

انتخاب مقاله پژوهشی هیات علمی دانشگاه به عنوان مقاله برجسته در مجله معتبر Earth System Dynamics

مقاله پژوهشی آقای دکتر ابوالفضل رضایی، از سوی سردبیر مجله Earth System Dynamics ، به عنوان مقاله برجسته انتخاب و به چاپ رسیده است.

سخنرانی دکتر یوسف ثبوتی در وبینار ترویج ریاضیات و علوم به میزبانی اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی (UIMS) و بنیاد علم اکو (ECOSF)

سخنرانی دکتر یوسف ثبوتی در وبینار ترویج ریاضیات و علوم به میزبانی اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی (UIMS) و بنیاد علم اکو (ECOSF)

در اولین نشست از وبینارهای «ترویج ریاضیات و علوم» که در تاریخ ۳ مرداد ۱۴۰۲ به میزبانی اتحادیه انجمن‌های ایرانی علوم ریاضی (UIMS) و بنیاد علم اکو (ECOSF) برگزار شد، دکتر یوسف ثبوتی در یک سخنرانی جذاب و الهام‌بخش، به ایراد سخنان خود پرداختند.

آیین نکوداشت استاد یوسف ثبوتی با اهدای نشان «تماشای خورشيد» توسط کميسيون ملی يونسکو برگزار شد

آیین نکوداشت استاد یوسف ثبوتی با اهدای نشان «تماشای خورشيد» توسط کميسيون ملی يونسکو برگزار شد

چهارمین برنامه تماشای خورشید ویژه بزرگداشت استاد یوسف ثبوتی، اخترشناس و فیزیکدان و بنیان‌گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، با حضور جمعی از اهالی فرهنگ و هنر، استادان، همکاران، شاگردان و علاقه‌مندان به ایشان، روز یکشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۰، در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار و از شصت سال تلاش و خدمات علمی استاد دکتر یوسف ثبوتی عضو پیوسته فرهنگستان علوم و چهره ماندگار فیزیک و اخترفیزیک کشور تجلیل شد.

گفتگو با دکتر یوسف ثبوتی پیرامون مقام والای معلم

گفتگو با دکتر یوسف ثبوتی پیرامون مقام والای معلم

دکتر یوسف ثبوتی، استاد و بنیان‌گذار دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان، در دیدار با معاون پرورشی و فرهنگی اداره کل آموزش و پرورش استان زنجان در خصوص گرامی‌داشت هفته معلم گفتگو کرد.

سخنرانی دکتر یوسف ثبوتی: بار فرهنگی دانش‌ها و فناوری‌های نوین

سخنرانی دکتر یوسف ثبوتی: بار فرهنگی دانش‌ها و فناوری‌های نوین

دکتر یوسف ثبوتی استاد دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران، به عنوان سخنران نخست مراسم «بزرگداشت روز ملی آزمایشگاه و زاد روز حکیم اسماعیل جرجانی» به ایراد سخنان خود پرداختند.

آیا مایل به پیوستن به خانواده ما در دانشگاه هستید؟

برای بهرمندی فضایی آکادمیک و دوستانه همراه با روابط بین المللی برای تحصیل، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان را انتخاب کنید!

پذیرش

طراحی شده توسط مرکز کامپیوتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان