دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه
تاریخچه دانشگاه
the IASBS and its gardens

تاریخچه دانشگاه

دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان (IASBS) یک مرکز آموزشی و تحقیقاتی پیشرفته در زنجان می‌باشد. این مرکز در سال ۱۳۷۱ توسط پروفسور یوسف ثبوتی که تا سال ۱۳۸۹ عهده‌دار ریاست مرکز نیز بودند، تأسیس گردید. پس از ایشان، دکتر رسول خدابخش تا اسفند سال ۱۳۹۳ مسئولیت ریاست دانشگاه را به‌عهده داشتند و سپس دکتر حمیدرضا خالصی‌فرد در این سمت منصوب گردیدند و مدیرت خود را تا سال ۱۳۹۵ ادامه دادند. در حال حاضر دکتر بابک کریمی ریاست دانشگاه را عهده‌دار هستند. این دانشگاه به‌عنوان یکی از قویترین مراکز تحقیقاتی در کشور شناخته شده است. همچنین این دانشگاه توسط QS در ۳ رشته فیزیک، شیمی و ریاضی به عنوان بهترین دانشگاه در ایران معرفی گردیده است.
این دانشگاه در رشته‌های فیزیک، ریاضی، شیمی، بیوفیزیک و زمین‌شناسی مدارک در سطوع عالی (کارشناسی ارشد و بالاتر) را ارائه می‌دهد. از سال ۱۳۸۷، دانشکده ریاضی در رشته‌های علوم کامپیوتر با تمرکز بر هوش مصنوعی (سیستم‌های چند عاملی و هندسه محاسباتی) و گراف و الگوریتم در مقطع کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد. همچنین، این دانشگاه یک برنامه تحصیلی در سطح کارشناسی در رشته فناوری اطلاعات را اجرا می‌نماید.
کتابخانه دانشگاه درسال ۱۳۷۲ به‌عنوان بخش کوچکی از بخش فیزیک کار خود را آغاز نمود. این کتابخانه در سال ۱۳۸۶ به ساختمان جدید منتقل گردید و به نام بنیان‌گذار خود یعنی ترکمان نام گرفت. حدود ۲۰۰۰۰ کتاب در این کتابخانه وجود دارد که ۶۵۰۰ کتاب به زبان فارسی و ۱۳۵۰۰ کتاب به انگلیسی و دیگر زبان‌ها هستند.
در سال ۱۳۸۱ مرکز رشد ICT زنجان برای حمایت از کارآفرینان حوزه فناوری اطلاعات بنیان نهاده شد. این فعالیت با تاسیس پارک علم و فناوری در سال ۱۳۸۶ ادامه یافت.

Prof. Yousef Sobouti

پروفسور یوسف ثبوتی

بنیان‌گذار مرکز تحصیلات تکمیلی در علوم پایه زنجان

به گذشته كه می‌نگرم از آنچه كه دانشجو و استاد و كاركنان، دست در دست هم، انجام داده‌ایم راضی هستم. دانشگاه تحصیلات تكمیلی علوم پایه – زنجان، در داخل و خارج كشور، صاحب‌نام شده است. استاد و دانشجویش می‌توانند در خط مقدم ناشناخته‌های دانش و تكنولوژی گام بردارند.

طراحی شده توسط مرکز کامپیوتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان