خلاصه‌ای از دانشکده
دانشکده فیزیک
Physics Department

دانشكده فیزیک به عنوان اولین دانشکده دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه در راستای هدف اصلی دانشگاه برای پیشرفت دانش در زمینه علوم پایه، در بهار ۱۳۷۲ با پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد کار خود را آغاز کرد. در سال ۱۳۷۵، دوره دکتری فیزیک با پذیرش اولین دانشجویان در شاخه‌های ماده چگال نظری، اخترفیزیک و فیزیک‌ریاضی راه‌اندازی شد. به فاصله کمی دوره کارشناسی ارشد در شاخه اپتیک تجربی ایجاد شد. در سال ۱۳۷۹ دوره ویژه دکتری پیوسته برای دانش‌آموزانی که رتبه‌های برتر در آزمون سراسری ورودی دانشگاه‌ها داشتند، راه‌اندازی شد. دانشجویان پذیرفته‌شده در این دوره هفت ساله، بعد از گذراندن درس‌های کارشناسی و تکمیلی، بدون انجام پروژه کارشناسی ارشد مستقیماً شروع به انجام پروژه دکتری خود می‌کنند. دانشکده فیزیک در نظر دارد به زودی دوره دکتری پیوسته از مقطع کارشناسی به دکتری را نیز تأسیس نماید. دانشکده محیطی پویا برای آموزش جامع در سطح تحصیلات تکمیلی فیزیک و کشف و پژوهش برای دانشجویان فراهم كرده است كه در بین دانشگاه‌های کشور منحصربه‌فرد بوده و از جنبه جهت‌گیری کاملاً علمی‌-پژوهشی و فارغ بودن از مسایل حاشیه‌ای متداول در دانشگاه‌های بزرگ کشور، قابل‌مقایسه با مراکز علمی در کشورهای صنعتی است. اعضای هیئت علمی غالباً پژوهشگران جوان فعالی هستند که در کنار اعضای باتجربه دانشکده و با همکاری نزدیک دانشجویان به پژوهش در شاخه‌های نظری و تجربی فیزیک مشغول هستند. دانشکده با دارا بودن نسبت بسیار بالای استاد به دانشجو در بین دانشگاه‌های کشور کم‌نظیر است.

دکتر علی نجفی

(مدیریت دانشکده فیزیک)

در دانشکده‌ فیزیک با ۳۰ هیئت علمی و ۳۰۰ دانشجو، تحقیقاتی به‌روز در حوزه‌های مختلفی از فیزیک انجام می‌شود. مطالعه‌ فازهای ماده (نرم و سخت)، اپتیک کلاسیک و کوانتومی و فیزیک کهکشان‌ها از مهم‌ترین عناوین تحقیقاتی دانشکده‌ فیزیک است. علاوه بر پژوهش‌های به‌روز و در نتیجه‌، کیفیت آموزشی برتر، بسیاری از دانش‌آموختگان دانشکده‌ فیزیک در دانشگا‌ه‌ها و موسسات بسیار معتبر جهانی مشغول فعالیت هستند.

سخنرانی عمومی

پراکندگی می از خوشه‌های ذرات

میر فائز میری - دانشکده فیزیک دانشگاه تهران
دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۰
مکان: مجازی

سمینار هفتگی

فوتون‌های تمیزناپذیر گسیل شده از یک سیستم یون-کاواک

دکتر آزاده مظلوم - دانشکده فيزيک
سه شنبه، ۲۳ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۰۰
مکان: مجازی

سخنرانی عمومی

مشابهت‌سازی پدیده‌های گرانشی و سیاه‌چاله‌ها در سامانه‌ها و مواد کوانتومی

دکتر علی قربان‌زاده مقدم - دانشکده فیزیک
دوشنبه، ۲۲ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۰۰
مکان: مجازی

دفاعیه کارشناسی ارشد

بررسی دینامیک سیستم‌های کوانتومی براساس مجوریزیشن

رسول کلهر - دانشکده فيزيک
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۶:۳۰
مکان: مجازی

دفاعیه کارشناسی ارشد

بررسی خواص ناموضعی حالت‌های سیستم‌های کوانتومی بر اساس مجوریزیشن

احسان آزاده‌دل - دانشکده فيزيک
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۰
مکان: مجازی

دفاعیه کارشناسی ارشد

بهینه‌سازی مقطع‌نگار همدوس نوری برای تصویربرداری از نمونه‌های زیستی در ناحیه فروسرخ

علی ابراهیم زاده کویخی - دانشکده فيزيک
یکشنبه، ۱۴ دی ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۰۰
مکان: مجازی

آیا مایل به پیوستن به خانواده ما در دانشگاه هستید؟

برای بهره‌مندی فضایی آکادمیک و دوستانه همراه با روابط بین‌المللی برای تحصیل، دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان را انتخاب کنید!

پذیرش

طراحی شده توسط مرکز کامپیوتر دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان